Ajuhäkk vol 1

töötuba

Sobib meeskondadele, kes soovivad leida üles kliendi probleemi ja genereerida ideid, millest omakorda sünnib toode või teenus, mida kliendid päriselt ka vajavad

Vahel juhtub, et meeskond asub kirglikult arendama toodet/teenust, mida potentsiaalne klient ei vaja.

Kui inimesel pole Sinu toodet/teenust vaja, siis ta seda ka ei osta.

Sinu meeskonna loodud toode või teenus toimib ainult siis, kui on olemas ostjad, kellel on raha ja vajadus selle lahenduse järele, mida pakud. Vahel juhtub, et toode on välja arendatud ja live’is, aga kasutajaid ei ole ega tule piisavalt, seda hoolimata brändingust ja turundusest jms.

Isegi, kui oled oma meeskonnaga sellisesse punkti sattunud, siis töötoa abil on võimalik teha pivot.

Hea näide reaalsest elust on Instagram. Algselt alustasid sotsiaalplatvormiga Burbn, kus kasutajad said jagada teistega kohti, mida nad olid külastanud. Aja jooksul said asutajad aru, et inimesi ei huvitanud väga see, kus keegi käis, küll aga jagati hoolega fotosid kohtadest, kus viibiti. Sellest sündiski Instagram.

2021 juulis kohtusin inspireeriva Eesti startup tiimiga, kes töötoa tulemusel tegid pivot’ i ja asusid arendama uut sotsiaalplatvormi Plop, mis võimaldab inimestel jagada teistele neid vahetuid emotsioone, mida nad just sel hektel ja selles kohas kogevad. Plopiga saab saata privaatseid üllatussõnumeid sõpradele ja mis eriti äge- jätta sõnumeid avalikku ruumi teistele avastamiseks.

Plopi tiimi juht ja Eesti start-up kogukonna Asutajate Seltsi juhatuse liige Triin Kask:

Soovisime tiimiga genereerida innovatiivseid ideid ja mõelda tõeliselt kastist välja. Tihtilugu lõpevad sellised soovid kerge üritusega, mille tulemusel jäädakse ikkagi mugavustsooni ja n-ö turvalistest ideedest ei taheta lahti lasta. Reelika aga pani meie tiimi tööle nii, et mugavusstsooni polnud võimalik jääda ja tuligi kastist välja mõelda. Selle töötoa tulemusel sündis idee, mis omakorda viis järgmiseni- veel kaugemale turvatsoonist-ja täna meie tiim seda teostabki.”

———

Töötoale eelnev nädal

”Iseseisev töö. Räägi inimestega”

Ülesande täpsem ehitus lepitakse kokku tiimiga lähtudes väljakutsest. Kas on eesmärk analüüsida vajadust olemasoleva lahenduse järele või genereerida ideid täiesti uueks lahenduseks.

I sessioon

“Soojendame üles!”

Mis on innovatsioon? Kuidas ideid geneerida? Kuidas enamus (ka häid) ideid tappa? Miks on oluline vaadata tootest kaugemale ehk milline on kliendikogemus kui tervik? Inspireerivad näited laiast maailmast.

II sessioon

Needfinding

Mida inimesed ütlesid ja tegid? Mida tegelikult mõtlesid ja tundsid? Empathy mapping.

III sessioon

“ PoV”

Sõnastame probleemi(d).

IV sessioon

“ Ideation ehk ajuhäkk”

Alustame soojendava harjutusega, et loovusekraan lahti päästa. Leiame viise, kuidas toode/tehnoloogia v teenus eelnevalt sõnastatud probleemi ahendada võiks. Kriitika pole lubatud!

V sessioon

“ Ideede hindamine”

Teostatavus, skaleeritavus, uudsus, ressursikulu jm kriteeriumite alusel hindamine. Kriitika lubatud!

Ideede esitlemine.

Kodutöö- arendage oma ideid edasi. Ajuhäkk peab olema igapäevase töö osa, et oma toodet või teenust pidevalt edasi arendada. Ikka lähemale kliendile.

Kestus ca 5h.

Kirjuta mulle ja lepime töötoa toimumise ning maksumuse kokku